06/07/18

Ile sznurka potrzeba do zrobienia prostokątnego dywanika?
Pojawiły się kolejne pytania  z cyklu: Ile sznurka potrzeba do zrobienia...? Po zeszłotygodniowej ciszy dostałam kilka pytań i postaram się w najbliższych tygodniach na nie odpowiedzieć.  Jako pierwsze było pytanie od pani Agnieszki, która zapytała ile sznurka bawełnianego potrzeba do zrobienia prostokątnego dywanika?


Do dywanika o wymiarach 90x40 cm zużyłam 2 motki sznurka SZAREGO.
Pracowałam szydełkiem nr 10.Opis: 
Na początek robimy łańcuszek z 50 oczek. Na końcu robimy jeszcze 3 oczka. 

1. rząd robimy narzut na szydełko i wbijamy się w 50 oczko. W ten sposób te ostatnie 3 oczka będą naszym pierwszym słupkiem. Po wbiciu się w to 50 oczko (bądź 4 od licząc od prawej strony) przerabiamy słupek. I w każde następne oczko również robimy słupek. I tak do końca rzędu.

2. rząd  zaczynamy również od 3 oczek łańcuszka i potem robimy słupki do końca.

3-16 rząd dokładnie tak samo jak rząd 2.

 Filmiki instruktażowe do zrobienia łańcuszka i słupków znajdziecie na naszym profilu Gniazdowanie

Wskazówka: Początkowy łańcuszek róbcie luźniej, lub grubszym szydełkiem. Wówczas całość nie będzie się ściągać. Poza tym, łatwiej będzie wykonać drugi rząd gdy oczka łańcuszka będą większe.

Dobra rada: Jeśli chcecie zrobić większy dywanik wystarczy, że pomyślicie o wielokrotności tego, który właśnie zrobiliśmy. Jeśli chcę zrobić dywan 90x80 to najprawdopodobniej będę potrzebowała 4 motków sznurka, 90x120 wezmę 6 motków itd.

Oczywiście wszystko zależy od tego czy ściągacie prace czy może robicie luźniej. Zawsze warto zastanowić się nad zapasowym motkiem żeby w razie większego zużycia nie odbiegał odcieniem od reszty.

Zapraszam również po wskazówki z poprzednich tygodni:

Mam nadzieję, że pomogłam i zobaczymy się znów w przyszłym tygodniu. 
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia :-)
4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawie opisane,ja zawsze biorę o dwa motki więcej sznurka niż jest przedwidzane w opisie,robię raczej lużno na szydełku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mądre podejście. Ja też zawsze przygotowuję sobie więcej bo lepiej, żeby zostało niż jak ma zabraknąć :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 2. A ile potrzeba sznurka na dywanik okrogly o średnicy 100 cm

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję ślicznie za komentarz i zapraszam ponownie :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...